Project Description

ABC płytek ceramicznych – produkcja

Od czasów starożytnych, kiedy odkryto terakotę (terra – ziemia, cotta – wypalony) po tradycyjną technologię produkcji płytek z masy glinianej i  wypalonej w piecu kaflowym, dzisiaj wytwarzanie płytek ceramicznych zasadniczo się różni.  Płytki powstają z tzw. kamionki szlachetnej w skład której wchodzą różne surowce w ściśle dobranych parametrach, jak: mieszaniny gliny, kaolinu, piasku kwarcowego, skalenia, szamotu a także z iłów fajansowych czy kamionkowych oraz wapienia i dolomitu. Z odpowiednio dobranych jakościowo i ilościowo surowców tworzy się masę lejową, którą poddaje się homogenizacji poprzez ciągłe mieszanie tych składników z np. wybranymi pigmentami kolorów. Następnie masa poddawana jest suszeniu w wysokiej temperaturze w celu odparowania wody do osiągnięcia granulatu, po czym tak przygotowany granulat leżakuje. Po leżakowaniu surowiec ten trafia do pras. Prasowanie przebiega dwufazowo. W pierwszej fazie nacisku prasy następuje ukształtowanie płytek a w drugiej, kolejny nacisk przyczynia się do podwyższenia wartości mechanicznych płytki. Kolejny etap to nanoszenie grafiki, wzoru oraz szkliwa lub element szkliwienia może nastąpić od razu wraz z nadrukiem za pomocą drukarek cyfrowych lub innych elementów dekoracji jak metalizatory czy granilie. I tak przygotowane pytki po kolejnym suszeniu trafiają do pieców rolkowych. Ceramiczne płytki ścienne czyli glazura wypalane są w temperaturze 1100-1200oC a podłogowe w temperaturze wyższej o ok. 100-150oC. Płytki bogato zdobione wypalane mogą być kilkukrotnie stąd nazwa wielokrotnego wypału. Wypalone produkty są kontrolowane (najpierw pracownicy naocznie sprawdzają każdą płytkę na taśmie zmieniając się co 2 godziny i to jest jedyny element ludzki na odcinku produkcji), następnie szeregowane, sortowane wg. wymiaru, kształtu i równości powierzchni za pomocą zautomatyzowanych maszyn. Posortowane płytki automatycznie układane są do konkretnie oznaczonych kartonów i ustalonych palet. Przygotowana, oznaczona paleta jest foliowana po czym umieszczana w magazynie i gotowa do transportu.
Opisana powyżej produkcja dotyczy płytek otrzymywanych metodą prasowania. Drugą metodą uzyskania płytek jest technologia ciągnienia. Metoda ta polega uzyskaniu masy plastycznej (surowce zmieszane z wodą), która trafia do pras pasmowych, zdolnych zagwarantować równomierne wytłaczanie homogenicznego pasma danej masy o konkretnym kształcie (jak klinkiery, stopnice, listwy itp.). Odpowiednio przycięte i ukształtowane pytki trafiają do suszenia. Kolejne etapy produkcji płytek ciągnionych przebiegają identycznie jak w przypadku płytek prasowanych z granulatu.
Dla łatwiejszego wyobrażenia procesów technologicznych przy produkcji płytek metodą prasowaną i ciągnioną przedstawiamy obok w schemacie lub zapraszamy do obejrzenia filmu produkcji płytek 3 mm Slimtech production process