26 września jak co roku odbyły się Międzynarodowe Targi Wyposażenia Łazienek i Płytek Ceramicznych Cersaie 2016. W tegorocznej 34 już edycji targów w Bolonii wzięło udział 874 wystawców. Pojechaliśmy tam, aby zobaczyć najnowsze wzornicze i technologiczne propozycje wyznaczające trendy na nadchodzący 2017 rok.
Co przede wszystkim dominowało na tegorocznych targach? Na targach w Bolonii widoczny był ciągły postęp technologiczny, umożliwiający produkowanie płytek w dużych formatach np. 120×240, 240×260 a nawet 100×360. Takie płytki o zmniejszonej grubości znajdują zastosowanie głównie na elewacjach budynków lecz coraz częściej pojawiają się również w ich wnętrzach zarówno w dużych pomieszczeniach jak i całkiem małych, ponieważ duże tafle nadają pomieszczeniu niepowtarzalny, elegancki, estetyczny i ponadczasowy wygląd.
W dalszym ciągu dominują szarości w różnych odcieniach oraz „kolory ziemi”. Praktycznie wszyscy producenci prezentowali kolekcje czerpiące inspiracje z kamienia, drewna oraz posadzek betonowych z coraz to bardziej ciekawszymi strukturami i fakturami. Pewnym novum było pojawienie się płytek o powierzchni imitującej fakturę materiału np. lnu.
Wracając do płytek drewnopodobnych, można było zauważyć odważne kolory z wyraźnymi przetarciami, postarzeniami, z silnie odznaczającymi się słojami i rytami. Na zeszłorocznych targach fabryki nieśmiało podchodziły do układania desek w tzw. jodełkę, tak na najbliższy rok sposób “jodełkowy” będzie stanowił powrót do klasycznej elegancji w zupełnie nowym stylu – nowoczesnym stylu. Wspomniana jodełka będzie nie tylko modna przy zastosowaniu płytek drewnopodobnych, ale również w gresach imitujących marmur przykładem jest nieśmiertelna Calacatta jako wiecznie naturalnie piękny kamień.
Wciąż modne będą sześciokąty, kolorowe patchworki oraz majoliki. Niektórzy producenci nieśmiało zaprezentowali kolekcje płytek w jednolitych kolorach, odbiegających od dominujących szarości oraz beży, co być może zwiastuje zmianę trendu w nadchodzących latach. Zobaczymy za rok. My natomiast obiecujemy Państwu, że te najciekawsze kolekcje widziane przez nas na targach w Bolonii, wkrótce będzie można zobaczyć w naszych salonach w Szczecinie i Gorzowie Wlkp.